Opony letnie


16 164 produkty
Widok:
 
 
Mi­che­lin Energy Saver + 175/65 R14 82T

Opony letnie / Opory toczenia: C / Przyczepność na mokrej nawierzchni: B /

   
Go­ody­ear Ef­fi­cient­Grip SUV 215/65 R16 98H

Opony letnie / rant ochronny / Opory toczenia: E / Przyczepność na mokrej nawierzchni:

 
Con­ti­nen­tal Con­ti­Pre­mium­Con­tact 5 225/55 R16 95W

Opony letnie / Opory toczenia: C / Przyczepność na mokrej nawierzchni: A /

 
   
Han­ko­ok Optimo K415 225/60 R17 99H

Opony letnie / Opory toczenia: C / Przyczepność na mokrej nawierzchni: C /

 
Dębica Passio 2 165/70 R13 79T

Opony letnie / Opory toczenia: F / Przyczepność na mokrej nawierzchni: C /

 
     
Nokian Line 155/65 R14 75T

Opony letnie / Opory toczenia: E / Przyczepność na mokrej nawierzchni: B /

 
     
Dunlop Sport Blu­Re­spon­se 215/55 R16 93V

Opony letnie / Opory toczenia: B / Przyczepność na mokrej nawierzchni: A /

 
   
Fi­re­sto­ne De­sti­na­tion HP 215/70 R16 100H

Opony letnie / Opory toczenia: E / Przyczepność na mokrej nawierzchni: B /

 
Nokian Line 205/55 R16 91V

Opony letnie / Opory toczenia: C / Przyczepność na mokrej nawierzchni: A /

 
Porady dotyczące kategorii Opony letnie

Każda pora roku jest dla kierowców kolejnym wyzwaniem. Choć mogłoby się wydawać, że latem warunki panujące na drodze nie stanowią żadnego zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego, silne deszcze i upały mogą znacznie zwiększyć ryzyko wypadku. W związku z tym należy pamiętać o tym, by jak najlepiej przygotować samochód na tę porę roku. Jednym z pierwszych obowiązków posiadacza auta jest wtedy wymiana opon na letnie. Przed ich zakupem trzeba jednak odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Jakie ogumienie będzie pasowało do danego modelu samochodu? W jaki sposób dobrać je, żeby zapewniało kierowcy bezpieczeństwo? Eksploatacja jakich produktów jest ekologiczna i najbardziej oszczędna?

Jak wybrać odpowiednie ogumienie?

Nie tylko zimą warto zwrócić uwagę na właściwie dobrane do warunków atmosferycznych ogumienie. Choć latem drogi są zazwyczaj suche i nie trzeba zmagać się z ich oblodzeniem, także ta piękna pora roku szykuje kierowcom przykre niespodzianki. Nawet, gdy za oknem upał, odpowiednie produkty z serii takich jak Goodyear Excellence lub Bridgestone Dueler nie nagrzewają się tak szybko jak ich zimowe odpowiedniki i nie miękną. Powinny być one przede wszystkim być dopasowane do marki posiadanego przez kupującego auta. Kolejnymi kluczowymi kryteriami są też ich szerokość i profil, średnica felgi oraz indeks nośności i prędkości. Informacje na temat tych wszystkich wartości można znaleźć w instrukcji pojazdu, klapce wlewu do paliwa, na progu drzwi kierowcy lub bezpośrednio na danym modelu – jest to ciąg cyfr i liter umieszczonych na jego bocznej stronie. Jeśli przykładowym oznaczeniem produktu jest wtedy 195/65 R15 91T, oznacza to, że jego szerokość wynosi 195 mm, profil – 65%, zaś średnica felgi to 15 cali. Dalsze oznaczenia to indeks nośności o wartości 91, który informuje nas o tym, że dopuszczone jest w tym przypadku obciążenie do 615 kilogramów oraz indeks prędkości T, który pozwala na przyspieszenie do 190 km/h. To jednak nie wszystko. Zanim zdecydujemy się zatem na wybór nowych opon na lato, warto dowiedzieć się też, jakie funkcje wpłyną na nasze bezpieczeństwo i oszczędność.

Bezpieczeństwo i oszczędność pieniędzy

Nowoczesne produkty są w większości bezpieczne, wygodne i trwałe. Jest to najczęściej zasługą specjalnych mieszanek gumy z innymi materiałami, które wciąż są ulepszane przez wiodących producentów. Niektóre z nich, często spotykane w produktach koncernu Pirelli, wpływają na znaczne obniżenie ich hałasu, inne zaś zapobiegają szybkiej deformacji ogumienia. Żeby cieszyć się nim jak najdłużej, warto sprawdzić też, czy dany produkt jest wyposażony w rant ochronny. Ważne jest również, czy dany producent zapewnia wydajne odprowadzanie wody. Lato obfituje bowiem nie tylko w ciepłe słoneczne dni, lecz także częste i obfite opady. Gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają bezpiecznej jeździe, warto też zwiększyć odporność na aquaplaning, która dodatkowo wpływa na przyczepność na mokrej nawierzchni. Wybór odpowiedniego produktu wpłynie nie tylko na nasze bezpieczeństwo, lecz także może mieć pozytywny wpływ na grubość naszego portfela. Popularni producenci tacy jak Continental w trakcie projektowania uwzględniają bowiem takie kwestie jak oszczędność paliwa. Technologie, po które sięgają eksperci znanych marek sprawiają, że ich produkty zapewniają z jednej strony niskie opory toczenia, przez co zmniejszają zużycie paliwa, z drugiej zaś cechuje je wysoka przyczepność na mokrej powierzchni, dzięki czemu są odporne na aquaplaning. Czasem warto więc zainwestować w nieco droższy produkt, by dzięki tej jednorazowej inwestycji móc cieszyć się wydajniejszą jazdą, a przez to oszczędzać pieniądze wydawane na paliwo.

Nowe oznaczenia Unii Europejskiej

Niezależnie od tego, czy wybiorą oni ogumienie Fulda czy Barum, na kierowców, którzy zdecydowali się na zakup opon letnich wyprodukowanych po 1 lipca 2012 roku, czekają nowe oznaczenia umożliwiające wgląd w ważne funkcje. W związku z obowiązkiem nałożonym na producentów przez Unię Europejską, ze specjalnych etykiet dowiemy się, jakiego stopnia oporu toczenia i zużycia paliwa możemy się spodziewać w naszym ogumieniu. Te, które zostaną oznaczone przez producenta literą A, umożliwiają najniższe zużycie paliwa i są przez to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne. Przy ich wyborze można zaoszczędzić aż 1200 zł w porównaniu z produktami oznaczonymi w tej kategorii literą F. Ponadto na unijnej etykiecie zawarta jest informacja o klasyfikacji poziomu hałasu w skali od 1 dla najcichszych do 3 dla najgłośniejszych wraz z podaniem ilości decybeli. Dowiemy się też, czy nowy produkt może pomóc skrócić drogę hamowania na mokrej nawierzchni o całe 16 metrów – tyle wynosi bowiem odległość, jaką dzieli hamujący samochód jadący 80 km/h z klasy A (najkrótsza droga hamowania) od auta z modelem z klasy F.

Ulubione produkty użytkowników idealo

Kiedy wiadomo już, jakiego rozmiaru ma być nowy produkt, gdy spełnione zostały wszystkie kryteria dotyczące jego właściwości, cech szczególnych mających na celu zapewnienie mu dłuższej żywotności i ekologicznego użytkowania, pozostaje już tylko wybór danego modelu z oferty wielu producentów. Dużą popularnością wśród użytkowników idealo cieszą się między innymi produkty marki Fulda. Cechuje je staranne łączenie najważniejszych cech, dzięki którym są one trwałe i oszczędne. Często wybieranym na idealo producentem jest również Dunlop, którego produkty regularnie wyróżniane są w różnych testach jakości. Użytkownicy, którzy poszukują na idealo opon terenowych, często wybierają też produkty marki Michelin, której celem od ponad stulecia jest ułatwianie i uprzyjemnianie życia kierowców.